2 3 4 5 6

Çandarlı

Çandarlı Ä°zmir'in Dikili ilçesine baÄŸlı yeÅŸili ve mavisiyle görülmeye deÄŸer bir sahil beldesidir. KuruluÅŸu M.Ö 4000 yıllarına kadar uzanır. Tarihteki adı Pitane olan Çandarlı'nın yapılan kazı çalışmaları sonrasında birçok uygarlığa ev sahipliÄŸi yaptığı görülmektedir. Lidyalılar, Hititler, Persler, Ä°onyalılar, Selçuklular, Romalılar, Bizanslılar, SaruhanoÄŸulları ve Osmanlı Ä°mparatorluÄŸu bu uygarlıkların baÅŸlıcalarındandır.

Bugün tarihi kalesi ve muhteÅŸem denizi ile birçok tatilcinin mekanı olan Çandarlı, yarımada ÅŸeklinde olup, üç tarafı deniz ile çevrilidir. Çandarlı Körfezi olarak anılan koya ev sahipliÄŸi yapan beldenin, etrafında özellikle yaz aylarında tatil amaçlı kullanılan ve denize paralel olarak sıralanan birçok site bulunmaktadır. Son zamanlarda Çandarlı Liman Projesi ile yıldızı parlayan Çandarlı'da kumsal ve denizin tadını çıkarabileceÄŸiniz gibi taze dniz ürünleri ve organik olarak yetiÅŸtirilen taze sebzeleri bulabilirsiniz.

Ä°zmir'e 90 Km, AliaÄŸa'ya 30 Km, Bergama'ya 35 Km, Ayvalık'a 65 Km, Dikili'ye 19 Km, Menemen'e 60 Km uzaklıkta olan Çandarlı'ya, ulaşım Otobüslerin dışında, Ä°zmir Merkez ve Adnan Menderes Hava Limanı baÄŸlantılı Ä°ZBAN METRO ile AliaÄŸa üzerinden Çandarlı'ya dolmuÅŸ seferleri ile de saÄŸlanmaktadır.

Denizi ve kumsalında hoÅŸ vakitler geçirebileceÄŸiniz çandarlı'da her türlü deniz ürününe ulaÅŸabilir, tarihi kalesini gezebilir, akÅŸam eÄŸlencelerine katılalabilirsiniz..